Aktualności 2017 r - Karpatczycy

Idź do spisu treści

Menu główne:

 Szkoła Podstawowa Nr 6 im. płk. J. Sokola i Stowarzyszenie Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy” na uroczystości nadania imienia 11. Karpackiej Dywizji Piechoty
13 września 2017 r. odbyła się uroczystość nadania Publicznej Szkole Podstawowej imienia 11. Karpackiej Dywizji Piechoty, w której uczestniczyła delegacja ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. płk. J. Sokola i Stowarzyszenie Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy” z Pocztami Sztandarowym (ppłk. Wojciech Łyszkiewicz, Krzysztof Baldy, Dariusz Chojecki, Ewelina Martyna-Dybek, Rafał Chorzewski, Mieczysław Chmura oraz uczniowie).
Ks. Janusz Wilusz, proboszcz parafii, przywitał i zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy w Kościele Parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzywczy.
Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik. Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia Sztandaru Szkoły. Po błogosławieństwie nastąpił przemarsz na Cmentarz Parafialny w Krzywczy na dalszą część uroczystości upamiętniającą żołnierzy poległych 13 września 1939 roku w obronie Ziemi Krzywieckiej z niemiecką 7 Bawarską Dywizją Piechoty.
Kompanię honorową wystawił 1 Batalion Czołgów z Żurawicy z dowódcą por. Adamem Burakiem. Oprawę muzyczną prowadziła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa pod dowództwem kapelmistrza kpt. Andrzeja Kufla. Ceremonię oddania czci i honoru poległym poprowadził dr Piotr Pękalski. Modlitwę za poległych w obronie Ziemi Krzywieckiej odmówili kapłani: ks. płk Jerzy Mokrauz, ks. płk Marcin Kwiatkowski i ks. por. Michał Kollek.
Następnie odbyła się ceremonia oddania czci i honoru oraz modlitwa za poległych w obronie Ziemi Krzywieckiej. Został odczytany apel poległych i odbyła się salwa honorowa. Na zakończenie tej części uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty na mogile żołnierzy poległych 13 września 1939 r..
Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się do budynku szkoły w Krzywczy, gdzie odbyły się oficjalne obchody z uroczystym podniesieniem flagi państwowej i odsłonięciem pamiątkowej tablicy przez ppłk. Wojciecha Łyszkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy”.
Przybyłych gości przywitali: Wacław Pawłowski, Wójt Gminy Krzywcza i p. Elżbieta Urban, dyrektor Szkoły. Podczas ceremonii Przewodniczący Rady Gminy Piotr Pytlowany, odczytał treść Uchwały Rady Gminy Krzywcza o nadaniu imienia Publicznej Szkole Podstawowej w Krzywczy. Po uroczystym przekazaniu Sztandaru Szkoły oraz po ślubowaniu odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów. Podczas uroczystości miały miejsce dwa wykłady: p. Piotra Haszczyna dotyczący historii szkolnictwa na terenie Krzywczy i p. Huberta Seńczyszyna na temat 11. Karpackiej Dywizji Piechoty oraz Bitwy Krzywieckiej. Całość spotkania zakończyły wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości m.in. ppłk. Wojciecha Łyszkiewicza prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy” i p. Dariusza Chojeckiego Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 6 im. płk. Józefa Sokola w Nowej Rudzie, którzy przybili gwoźdźie pamiątkowe do Sztandaru Szkoły. Następnie wręczyli prezenty i najserdeczniejsze gratulacje na ręce Dyrekcji, Grona Pedagogicznego Pracowników i Społeczności Uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Krzywczy z okazji nadania imienia 11. KARPACKIEJ DYWIZJI PIECHOTY z najlepszymi życzeniami na przyszłość. Przekazali też serdeczne życzenia od Pani Marii Szczepaniec Prezes „Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino”.
Tak więc kolejna szkoła dołączyła do „Wielkiej Rodziny Karpackiej”, z której jesteśmy dumni, a przede wszystkim dumny byłby śp. Tadeusz Czerkawski pułkownik Wojska Polskiego, żołnierz 3 Dywizji Strzelców Karpackich, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, inicjator założenia Stowarzyszenia w Kraju i „Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino”.

Nadanie imienia 11 Karpackiej Dywizji Piechoty Zespołowi Szkół w Krzywczy.
Krzywcza 13 września 2017 r.

 
 
 
PAMIĘCI POLEGŁYM POD MONTE CASSINO

18 maja 2017 r. w Kłodzku miały miejsce obchody 73. rocznicy zwycięstwa pod Monte Cassino w uroczystości wzięła udział delegacja uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Rudzie wraz z Pocztem Sztadarowym SP. Nr 6 im. pułkownika Józefa Sokola i Poczet Stawarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy” wraz z Dyrektorem Dariuszem Chojeckim i p. Eweliną Martyną-Dybek.
Po oddaniu hołdu żyjącym i poległym Karpatczykom przez żołnierzy 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej z Kłodzka i Poczty Sztandarowe, pułkownik Wojciech Łyszkiewicz odczytał życiorys Karpatczyka Emila Czecha, który w 1944 r. na rozkaz gen. Bronisława Ducha Dowódcy 3 Dywizji Strzelców Karpackich uczcił dopiero co zdobycie wzgórze Monte Cassino odgrywając Hejnał Mariacki.
Na pamiątkę tego wydarzenia z 18 maja 1944 r. punktualnie o godz. 12.00 nad grobem Emila Czecha zabrzmiał Hejnał Mariacki. Następnie uczczono pamięć żołnierzy Karpatczyków bohaterów walk o Monte Cassino, a szczególnie tych znajdujących się na cmentarzu w Kłodzku i w Nowej Rudzie, gdzie spoczywa patron Szkoły Podstawowej Nr 6 pułkownik Józef Sokol.

 
 
 
 
W dniu 11 maja przedstawiciele naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystościach związanych z 75 rocznicą utworzenia 3 Dywizji Strzelców Karpackich. 
W skład delegacji weszli : Ewelina martyna-Dybek, Dariusz Chojecki, Wojciech Łyszkiewicz, Robert Szandrocho, Robert Lebda, Dariusz Kłonowski,Krzysztof Baldy
 
 
 
3 marca 2017 roku odbyło się Walne Zebranie Członkow Stowarzyszenia, na którym wybrano Komisję Rewizyjna na kadencję 2007-2021 w składzie: Teresa Bazała - Przewodnicząca, Ewelina Martyna-Dybek i Krzysztof Klar.
Wręczyliśmy również symbole Stowarzyszenia trojce nowym członkom Stowarzeszenia. Witamy w naszym gronie.
Na koniec zebrania odwiedziliśmy izbe pamięci poświeconą Płk. Józefowi Sokolowi
 
 
 
W dniu 20 stycznia 2017 roku odbyło sie posiedzenie Zarządu naszego stowarzyszenia w jego nowej siedzibie. Gościnności użyczył nam kol. Dariusz Chojecki w Miejskim Zespole Szkół nr 1 W Nowej Rudzie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego